Vestlusring uuel näitusel „Hingehind“
7.12 kell 15:00–16:00 Kogo galeriis
Kuidas saab kunst tegeleda raske, mahavaikitud mineviku taasavamisega? Millised on selle erinevad viisid mälu vastuolulisuse ning Teise maailmasõja traumeerivate ja vägivaldsete kogemuste üle mõtisklemiseks? Kas mõistame seda minevikku teisiti, kui kunstnik ei lähene sellele dokumentaalsete meetodite, otseste tõendite või arhiivimaterjalide kaudu, vaid kasutab abstraktset kunstikeelt?
Loe näituse kohta: https://www.kogogallery.ee/ee/naitused/hingehind/
Vestlusring toimub inglise keeles ja osalemine on tasuta. Üritust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.
Elīna Vītola (1986) on Riias elav ja töötav kunstnik. Läti Kunstiakadeemias bakalaureuse- ja magistriõppes klassikalist maalikunsti õppinud Vītola on võtnud maali endale loometeekonnale kaaslaseks, mille abil harutada lahti nii enda kunstnikuidentiteedi kui ka laiema kunstimaailmaga seotud küsimusi ning luua uusi platvorme teistele kunstnikele. Vītola on osalenud näitustel Läti Riiklikus Kunstimuuseumis, Riia Kaasaegse Kunsti Keskuses Kim?, Tallinna Kunstihoones, Kadrioru kunstimuuseumis, Tartu Ülikooli kunstimuuseumis, Kogo galeriis Tartus ja Amsterdami galeriis P/////AKT. Kogo galerii esitles tema installatsiooni sooloväljapanekul „Maalikunsti ja argielu ühised nimetajad“ kaasaegse kunsti messil Liste Art Fair Basel 2024. 2021. aastal valiti Vītola Vilhelm Purvītise auhinna nominentide sekka, aastal 2018 pälvis ta Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinna.
Ieva Astahovska (1979) on kunstiteadlane ja kuraator. Ta töötab Läti Kaasaegse Kunsti Keskuses, juhtides uurimisprojekte, mis keskenduvad sotsialistliku ja postsotsialistliku perioodi kunstile ja kultuurile, samuti postsotsialistlike ja postkoloniaalsete vaatenurkade põimumisele Baltikumis ja Ida-Euroopas. Tema kureeritud hiljutiste näituste seas on „Decolonial Ecologies. Understanding the Postcolonial after Socialism in Riga“ (2022) ja koos Margaret Taliga kureeritud „Keeruline minevik. Jagatud maailm“ („Difficult Pasts. Connected Worlds“) (2022–2024), mida näidati Riias, Vilniuses ja Tallinnas.
Eneken Laanes (1972) on Tallinna Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse professor ja Euroopa Teadusnõukogu projekti „Tõlgitud mälu: Ida-Euroopa minevik globaalsel areenil“ juht. Tema teadustöö keskendub rahvusülesele mälule ja kultuurideülestele mäluvormidele nõukogudejärgse Ida-Euroopa mälukultuuris.
Ulla Juske (1986) on skulptuuri ja semiootika taustaga kunstnik, kes oma loomingu kaudu on mõtisklenud oma koha, kodu ja kuuluvusega seotud teemade üle. Alates 2022. aastast töötab Ulla Tartu Ülikooli semiootika rakenduskeskuse tegevjuhina.
Teised üritused