NÄITUS // "Uneilm" Kalli Kalde
Jaapani kirjanik Natsume Sõseki ütleb oma raamatus „Rohupadi“ – „Une ja ärkveloleku vahel eksisteerib hapra hõõgniidina ebamäärane maailm, seisund, kus elu kaks poolust – uni ja ärkvelolek on luulepintsliga kokku segatud.“
Uued mõtted ja loomingulisus kerkivad kõige paremini esile sügavas mustas pimeduses, une ja ärkveloleku piirimail. Pimedus on maailm, kus kõik on olemas, unes võib juhtuda tabamatuid asju, võimatud olukorrad muutuvad võimalikeks, käegakatsutavateks. Unes ilmuvad meile inimmeele poeetilised ja sürrealistlikud tahud, mida kunstis luuakse tahtlikult. Unenäod räägivad sümbolite keeles, tuues pinnale pilte ja vaatemänge sügavalt alateadvuse voogudest, näidates meile seda, millele ka ärkvel olles võiks tähelepanu pöörata.
Minu maaliideed sünnivadki tihti just sel udusel uneootuse ajal. Siin näitusel on maale, mis tulid minu juurde tänu kunstiresidentuuridele, 2023. aastal Peruu soojas vihmametsas ja 2024. aastal põhjamaiselt kargetel Fääri saartel.
Praeguses aastalõpupimeduses võiks igaüks lubada endale magamist nii palju kui võimalik, lubada endale põgenemist une süvikusse, et selle kaudu uut elujõudu ja uusi ideid leida.
///
Kalli Kalde (sündinud 1967) on maalikunstnik ja graafik, kes on lõpetanud Tartu Kunstikooli kunstilise kujundamise eriala (1986), seejärel omandanud Tallinna Pedagoogilise Instituudi (praegune Tallinna Ülikool) kunstiõpetuse ja tööõpetuse õpetaja kutse (1991) ning töötab alates 1991. a. Tartu Kunstikoolis joonistamise ja graafika õpetajana. Ta on Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Tartu Kunstnike Liidu liige.