Kes me oleme?
Paranduskelder on Tartu Aparaaditehases asuv avatud töökoda, kuhu on kõik oodatud meie meistrite abiga oma katkiseid asju parandama, uusi projekte looma või lihtsalt tööriistu kasutama. Korraldame ka parandamise ja taaskasutusega seotud töötube ning koolitusi.
Jagame oma tegevusega edasi eluks vajalikke oskusi ja panustame ringmajanduse arengusse. Usume, et parandamine peaks olema tehtud inimestele kättesaadavamaks ning see peaks olema esimeseks eelistuseks. Soovime oma tegevusega vähendada jäätmejaamadesse suunduvate tarbeesemete hulka ning suunata inimesi tegema juba ostuhetkel teadlikke valikuid.
Kuidas me seda teeme?
Paranduspunkt on avatud teisipäevast neljapäevani kell 17-21. Kõik huvilised saavad tulla oma esemeid parandama ning parandusabi saama. Teisipäeval on kohal õmblus-, kolmapäeval elektroonika- ning neljapäeval jalgratta- ja üldparandusmeistrid. Igaüks, kellel on vaja kasutada Paranduskeldris eksisteerivaid tööriistu, saab seda kohapeal teha. Olgu vaja tikksaagi, ketassaagi, neetijat või isegi 3D-printerit - need on sulle kasutamiseks!
Regulaarsed töötoad ning teemapäevad on erinevaid oskuseid ning teadmisi sisaldavad kohtumised, mida viivad enamasti läbi Paranduskeldris töötavad meistrid ja tiimiliikmed. Mõned näited:- 3D printimise ABC- rattakoti valmistamine- õmblusmasina kasutamise ABC- jootmise töötuba- villaesemete nõelumine.
Ettetellitavad töötoad on jätkusuutlikkuse ning keskkonnateemalised grupitegevused, mis on mõeldud ettevõtetele, kooligruppidele, sõpradega aja veetmiseks.Hetkel on neid kolm: "Prahist loovaks", "Lammuta ja disaini" ja "Sashiko".
Haridusprogrammide seast leiavad tegevust II, III ja gmnaasiumiastme pilased. Haridusprogrammid tegelevad teemadega nagu ringmajandus, keskkonnaprobleemid, keskkonnasõbralik käitumine, vastutustundlik tarbimine. Kõige enam seostuvad programmid ühiskonnaõpetuse ja geograafia õppeainetega. Seostub väga tugevalt läbiva teemaga Keskkond ja jätkusuutlik areng ning seetõttu on võimalik lõimida ka teiste õppeainetega.
Jooksvad kogukonna üritused on suunatud kõigile, kes otsivad muud moodi meelelahutust. Iga kuu on toimumas Drink & Repair üritus, kalendris on filmiõhtud, ette tuleb loenguid ning aeg-ajalt on meil ka Avatud Uste päev, mil saab lihtsalt tutvuda Paranduskeldri tiimiga, meie tegemistega ning süüa ohtrates kogustes pitsat. Meie ruumides tegutsevad taaskasutuspõhised mikroettevõtted saavad kasutada seadmeid ning tööpindasid, et valmistada päästetud ressurssidest uusi esemeid. Mikroettevõtete algatajad on nii koolinoored kui ka vanemad inimesed, kes seeläbi saavad esmase kogemuse ettevõtlusega ning veebikaubandusega. Tootmiseks vajalikud materjalid on kogutud ettevõtetelt, kel tekib tootmisjääke (nahatükid, puitmaterjal, tekstiil).