NÄITUS // Minu lugu on minu lugu on minu lugu on ...

Osalevad noored fotokunstnikud: Agnes Müürsepp, Andra Rahe, Birgit Kaleva, Greete Altrof, Kaimar Tauri Tamm, Karmen Nugiseks, Lauri Trolla, Luisa Greta Vilo ja Triin Sagen.

Kuraator: Kaisa Eiche

Igaüks neist lugudest erineb teisest ja on iseendaga identne.
Hoolekanne kõige laiemas tähenduses on ühiskonnas kuum teema. Kas meie väike kultuur on hooli(tse)v? Või on meie kultuurile omane ja sügavalt juurdunud hülgamine, võõrandumine ja katkestus. Hasso Krull, kes nimetas enda esseede kogumiku 1996. aastal Katkestuse kultuuriks, tõdes, et katkestuse motiivile Eesti kultuur üles ehitatud ongi: orjapõlv, irdumine saksa kultuurist, iseseisvuse manifesteerimine, distantseerumine vene kultuurist. Need on suured rahvusnarratiivid.

Aga kuidas on lood väikeste narratiividega — perekonna tasandil ja inimeste omavahelistes suhetes? Mistahes kultuur on ju omamoodi katkestuste jada.

Perekonnafotograafia ja -albumid on fotograafia leiutamisest saadik mänginud suhete sümboolse korra loomisel väga olulist rolli, pakkudes personaalse ja sotsiaalse identiteedi kujundamiseks tõhusaid väljendusvõimalusi. Meie isiklikud fotokogud võivad samaaegselt kätkeda nii konflikte ja traumasid kui ka armastust ja subjektsust loovaid narratiive.

Perefotograafia käsitlemine katkestuse kultuuri raamistikus pakub võimalust vaadelda fotograafiat toiminguna, pikaaegse süstemaatilise ja tihti spontaanse mitteteadliku tegevusena, mis kätkeb suhete keerulist dünaamikat, korrastatust, kinnistamist, tühistamist, pühitsemist, ebamugavust, vastuolusid ja palju muud.

Fotograafiale spetsialiseerunud Ag47 galeriis Tartus Aparaaditehases eksponeerivad oma isiklikke tähelepanekuid ja perekonna lugusid Kõrgema Kunstikooli Pallas fotograafia osakonna üliõpilased ja kolm värsket vilistlast. Ehkki näitusel osalejad on valdavalt noored, omavad nad ühel või teisel moel distantseerumise või ka katkestuse kogemust suhtes sünniperekonnaga: kodust välja kolimine ja iseseisva elu alustamine, suhete teisenemine, eneseteadlikkuse kasv, trauma ja lein.

Näitus “Minu lugu on minu lugu on minu lugu on …” jääb avatuks kuni 17. septembrini 2023.
25.-26.08 toimuvad Aparaaditehase festivali ja “Galeriide öö” raames giidituurid näitusel.
Erilised tänud: Käty Tarkpea, Peeter Linnap, Erkki Luuk, Hasso Krull, Allar ja Ave
Näitust aitasid teostada: Kõrgem Kunstikool Pallas ja fotograafia osakond, OÜ Wale Vaal, KIU kangatrüki stuudio, Raamikoda, Aparaaditehas.

Avamisel aitasid meeleolu hoida: A Le Coq ja Kolm Tilli.

Teised üritused

Info

Kuupäev: 02. 08. 23 - 17. 09. 23

Kell: 12:00 - 18:00

Koht: Ag47

Pilet: Tasuta

Kontakt:

Facebook